• Telefon: 0533 631 9145
  • Adres: Bağdat Caddesi No:273, Kadıköy
  • Mail: docburakteymen@gmail.com
Ameliyatsız Aort Kapağı Değişimi
  • 0

Ameliyatsız Aort Kapağı Değişimi, TAVI Nedir?

Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI), Transkateter Aort Kapak Replasmanı (TAVR) ya da daha çok bilinen adıyla ameliyatsız aort kapağı değişimi, ciddi aort darlığı olan hastalara uygulanabilen bir tedavi seçeneğidir. İşlem anjiyografi eşliğinde yapılır. TAVI yöntemi, kasıktan bir kataterle girilerek kireçlenmiş ve daralmış aort kapağının tamir edilmesini veya değiştirilmesini içerir.

Aort Darlığı Nedir?

Vücuda kan pompalayan kalbin sol karıncığı ile aort ana atardamarı arasındaki kapakçığın darlığıdır. Darlık nedeniyle aort kapağı işlevini tam olarak yerine getiremez. Darlık ileri seviyedeyse vücuda pompalanan kan miktarı azalabilir. Aort kapağı açıklığı sağlıklı bir kişide 3-4 cm² kadardır. Darlık neticesinde bu aralık 1 cm² altına kadar düşebilir. Hastanın şikayetleri belirginleşir. Bu durum eforla gelişen nefes darlığı ve göğüs ağrısı ile kendini gösterir. Aort darlığı ileri aşamada yaşam kaybına da yol açabilir. Bu durumda hastalığın ilk planda cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir.

Kimlere TAVI Yapılabilir?

Aort kapağında görülen kireçlenme nedeniyle aort kapağı fonksiyonlarını yerine getiremeyebilir, açılıp kapanmakta zorlanabilir. Bu durumda hastalığın ya cerrahi olarak ya da girişimsel olarak TAVI yöntemiyle tedavi edilmesi gerekir. Cerrah riski yüksek hastalarda TAVI ilk tedavi olarak değerlendirilmelidir:

  • İleri yaşta hastalar
  • Kalp hastalığının yanında herhangi bir kronik hastalığı da bulunan hastalar
  • Genel anestezi uygulanması yönünden sakıncalı hastalar
  • Genel sağlık durumu ameliyata uygun olmayan hastalar

TAVI Nasıl Yapılır?

İşlem ameliyathanede değil anjiyo laboratuvarında yapılır. Hastaya genel veya lokal anestezi verilebilir. Görüntüleme eşliğinde katater yardımıyla kasık damarından girerek aort kapağına ulaşılır. Yeni kapak, stent ve kimi zaman balon kullanılarak ilgili noktaya konumlandırılır, boya ve özel bir X-ışını (floroskopi) kullanılarak ilgili noktaya sabitlenir. Kapağın tam olarak çalışıp çalışmadığından emin olduktan sonra katater çıkarılır, işlem sonlandırılır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *